29.09 - 15.10.2017

Warszawa / Polska


Wrzesień Październik

Aktualności


 • 2017.12.01

  Na czytanieobrazow.pl święto kultury trwa cały rok!

  Takie możliwości daje strona www.czytanieobrazow.pl tworzona przez Fundację Kultury bez Barier wraz z instytucjami kultury z całej Polski. Wspólnie zebraliśmy w jednym miejscu materiały, które pomagają osobom z różnymi niepełnosprawnościami poznać najciekawsze dzieła sztuki.

  Wirtualne zbiory Czytania Obrazów cały czas się rozrastają. Obecnie na stronie udostępnionych jest prawie 150 obiektów pochodzących z 18 muzeów i galerii. Znajdują się tutaj audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty łatwe do czytania, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł – słowem wszystko, co udało nam się wymyślić, by oddać kulturę i sztukę każdemu. Niektóre z tych eksponatów, w takiej właśnie, dostępnej formie, można znaleźć na stronach internetowych instytucji. Czytanie Obrazów nie zastępuje tych stron, ale ułatwia osobom, którym trudniej jest wędrować po wirtualnych przestrzeniach kultury, odnalezienie i poznanie interesujących ich dzieł.

  Dodatkowo korzystając z aplikacji na telefon, codziennie można poznać jedno z dzieł z wirtualnej kolekcji.

  Wirtualne zbiory nie zastąpią wizyty w muzeum, dlatego na stronie www.czytanieobrazow.pl umieszczane są informacje o wydarzeniach organizowanych przez partnerów i dostępności instytucji.

  Projekt „Czytanie obrazów” jest realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Partnerzy: Galeria Arsenał, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałac Herbsta, Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Łazienki Królewskie, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Galeria Arsenał elektrownia, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Dom Słów, Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Powrót