Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących już po raz drugi zaprezentuje swoje spektakle repertuarowe ("Zbrodnia i kara" i "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę"), w technice audiodeskrypcji. Podczas przedstawienia audiodeskrypcyjnego, lektor opowiada o warstwie widzialnej dzieła (język ciała, wyraz twarzy, sytuacje i przestrzeń sceniczna, kostiumy), co pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym podążać za akcją sztuki. Dodatkiem do spektakli będzie program teatralny wydany z zastosowaniem druku czarnego i alfabetu Braille?a, który widzowie otrzymają nieodpłatnie.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kultura Dostępna. Teatr realizuje go we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury
Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara"
przekład: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
adaptacja i reżyseria: Janusz Kijowski
scenografia i kostiumy: Bogusław Cichocki
opracowanie muzyczne: Maciej Mydlak
"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego to jedna z najważniejszych powieści, jakie powstały w naszym kręgu cywilizacyjnym. Moralitet ten, jest aktualny jak nigdy, kiedy mieszają się porządki, upadają autorytety, zacierają granice dobra i zła? Student Rodion Raskolnikow żyje w takim właśnie świecie. Ale czy my, tu i teraz, żyjemy w innym? Zmieniły się tylko rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Świat pomieszanych wartości i upadłych aniołów pozostał ? niestety ? taki sam. Ostatnią deską ratunku, dla współczesnych "studentów" ? jest miłość. Tak gorąca i tak trwała jak miłość Raskolnikowa do Soni.
W autorskiej adaptacji Janusza Kijowskiego ? "Sonią" będą wszystkie panie, które zasiądą na widowni Sceny Kameralnej; tak jak zagubionymi "studentami"? będą wszyscy panowie. Raskolnikowa, przez meandry jego udręk i fantomów, poprowadzą: pijak i utracjusz Marmieładow (Artur Steranko), szuler i oszust matrymonialny Swidrygajłow (Grzegorz Jurkiewicz) i bezduszny sędzia śledczy Porfiry Pietrowicz (Maciej Mydlak). W roli studenta Raskolnikowa zobaczymy Dawida Dziarkowskiego, młodego aktora Jaracza, ale jednocześnie studenta II roku UWM. Przypadek? Nie ma przypadków w świecie Dostojewskiego. Jest tylko "fatum", które kieruje naszym losem?
Informacje o budynku
Wejście dla osób poruszajacych się na wózku:
brak danych
Kasa: brak danych
Toalety:
brak danych
Dojazd
Białołęcki Ośrodek Kultury
Adres: van Gogha 1
Najbliższe przystanki: PICASSA (około 300 metrów).
Dojazd do przystanku PICASSA liniami: 211 (tylko w kierunku Żerania FSO), 214, 314, 518.
Linia 314 kursuje tylko w szczycie porannym w dni powszednie.
Uwaga: dostęp do przystanków PICASSA przy pomocy przejść dla pieszych w poziomie.
Linie autobusowe obsługiwane są wyłącznie przez pojazdy niskopodłogowe.
Powrót do programu Festiwalu
Legenda:
Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących
Pętla indukcyjna
Przenośne (osobiste) systemy FM
Język migowy
Napisy dla niesłyszących
Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących
Audiodeskrypcja
Tyflografika, materiały do dotykania
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z asystentem
Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną