Wykład i dyskusja "Życie Głuchych w przeszłości - historia"
Prowadzący: Barbara Jędryszczak, Marta Abramczyk - eksperci z Polskiego Związku Głuchych
Jak żyły i funkcjonowały osoby głuche w XX wieku? Kiedy i gdzie prawdopodobnie powstał język migowy, który dziś jest podstawą komunikacji w społeczności głuchych? Jakie były możliwości protezowania osób głuchych przed wynalezieniem aparatów słuchowych? Wykład przybliży nie tylko życie osób głuchych, możliwości technologiczne (wraz z prezentacją protez słuchowych dostępnych w XX wieku), ale także wskaże na ludzką pomysłowość odnośnie do sposobów protezowania niesłyszących.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Opera dla głuchych"
Usłysz kulturę największej mniejszości językowej w Polsce. Poezję bez słów. Muzykę bez dźwięków. Historię asymilacji bez happy endu.
W sezonie 2017/18 Fundacja 4.99, Fundacja Automatophone oraz Teatr Studio zaprezentują cykl otwartych spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych, stanowiących okazję do poznania tragicznej historii i trudnej teraźniejszości głuchych, nauczenia się podstaw języka oraz poezji i pantomimy migowej, przyjrzenia się światowym tendencjom w teatrze głuchych oraz do refleksji nad rolą muzyki w ich kulturze.
Zwieńczeniem projektu będzie premiera spektaklu w reż. Wojtka Zrałka-Kossakowskiego i Michała Mendyka pt. "Opera dla Głuchych" jesienią 2018 roku w Teatrze Studio.
"Opera dla Głuchych" to opowieść o hałasie i ciszy. Kompozycja gestów, kroków i przenikliwych do szpiku kości dźwięków. Aktorzy Teatru Studio spotkają się z całkowicie lub częściowo głuchymi aktorami-amatorami Teatru "Cisza na scenie". Nie po to, aby uczyć ich tajników warsztatu, lecz aby uczyć się od nich cichej sztuki, pantomimy, poezji. I aby mroczną baśń o historii głuchych opowiedzieć ich językiem bez zbędnych słów, okrzyków, westchnień.
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy
Informacje o sali
Nazwa sali: Malarnia
Wejście do sali:
Szerokość drzwi:
Min. 90 cm
Wysokość progu:
Próg wyższy niż 5 cm
Informacje o budynku
Miejsca parkingowe: Parking
płatny.
miejsce dla osób z niepełnosprawnością,
Wejście dla osób poruszajacych się na wózku:
główne, z tyłu budynku,
brak dostępnego wejścia,
podnośnikiem schodowym,
Kasa:
dostęp do kasy dla osób poruszających się na wózku, pętla indukcyjna,
Pracownicy kasy nie znają języka migowego
Magdalena Kamińska - edukacja - osoba znająca język migowy
Toalety:
brak toalety dla osób z niepełnosprawnością;