Opera dla Głuchych: pokaz filmu "Sound and fury" / "Dźwięk wściekłości"
"Sound and fury" (reż. Josh Aronson, USA, 2000)
Nominowany do Oscara dokument "Sound and Fury" śledzi dramatyczną historię rodziny Artinianów, w której od trzech generacji przeplatają się losy osób słyszących i głuchych.
Rodzina zostaje skonfrontowana z technologią, której użycie pozwoli głuchym usłyszeć, lecz jednocześnie zagrozi rodzinnym relacjom. Dla Petera Artiniana i jego żony, obydwojga niesłyszących, decyzja o chirurgicznym wszczepieniu implantów do ucha ich pięcioletniej córki Heather oznacza wybór pomiędzy dwoma światami ? nieznaną i nieprzyjazną rzeczywistością słyszących a światem głuchych, będącym kulturą o solidnych korzeniach, zjednoczoną wyjątkowym wizualnym i artystycznym językiem komunikacji. Heather Artinian - żywiołowa i niezwykle ciekawa świata dziewczynka - niespodziewanie znajduje się w sercu walki o swoją przyszłość, prowadzonej przez głuchych rodziców i słyszących dziadków. Opowieść o wyborach i bitwach, które toczymy po to, by zostać zauważonymi.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Opera dla Głuchych"
Usłysz kulturę największej mniejszości językowej w Polsce. Poezję bez słów. Muzykę bez dźwięków. Historię asymilacji bez happy endu.
W sezonie 2017/18 Fundacja 4.99, Fundacja Automatophone oraz Teatr Studio zaprezentują cykl otwartych spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych, stanowiących okazję do poznania tragicznej historii i trudnej teraźniejszości głuchych, nauczenia się podstaw języka oraz poezji i pantomimy migowej, przyjrzenia się światowym tendencjom w teatrze głuchych oraz do refleksji nad rolą muzyki w ich kulturze.
Zwieńczeniem projektu będzie premiera spektaklu w reż. Wojtka Zrałka-Kossakowskiego i Michała Mendyka pt. "Opera dla Głuchych" jesienią 2018 roku w Teatrze Studio.
"Opera dla Głuchych" to opowieść o hałasie i ciszy. Kompozycja gestów, kroków i przenikliwych do szpiku kości dźwięków. Aktorzy Teatru Studio spotkają się z całkowicie lub częściowo głuchymi aktorami-amatorami Teatru "Cisza na scenie". Nie po to, aby uczyć ich tajników warsztatu, lecz aby uczyć się od nich ? cichej sztuki, pantomimy, poezji. I aby mroczną baśń o historii głuchych opowiedzieć ich językiem ? bez zbędnych słów, okrzyków, westchnień.
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy
Informacje o sali
Nazwa sali: Malarnia
Wejście do sali:
Szerokość drzwi:
Min. 90 cm
Wysokość progu:
Próg wyższy niż 5 cm
Informacje o budynku
Miejsca parkingowe: Parking
płatny.
miejsce dla osób z niepełnosprawnością,
Wejście dla osób poruszajacych się na wózku:
główne, z tyłu budynku,
brak dostępnego wejścia,
podnośnikiem schodowym,
Kasa:
dostęp do kasy dla osób poruszających się na wózku, pętla indukcyjna,
Pracownicy kasy nie znają języka migowego
Magdalena Kamińska - edukacja - osoba znająca język migowy
Toalety:
brak toalety dla osób z niepełnosprawnością;